Tallinna Vanalinna Päevadel saab näha pärnjate tahumist

Aivar, Jaan, Vello, 2015 aastal aksu Margareeta tornis haabjaehitust tutvustamas

Pealinn. 01. juuni 2015

Tallinna Vanalinna Päevade muuseumipäeval, 3. juunil, saavad kõik huvilised jälgida Paksu Margareeta kõrval haljasalal ehtsate pärnjate ehk pärnapuust ühepuupaatide valmistamist. 

Tegemist on ühe vanima paaditüübiga, mis tahutakse välja ühest puutüvest ning millele hiljem tule ja veega sobilik kuju antakse.

“Valdavalt ehitataksegi ühepuulootsikuid Eestis haavapuust, sest meie metsades on raske leida piisavalt jämedat ja oksavaba pärnapuud,” selgitas Ruukel ja lisas, et teadaolevalt ei ole peale Teist maailmasõda Eestis ühtegi pärnjat ehitatud.

Rahvasuus kutsutakse taolisi ühepuupaate tavaliselt haabjateks, kuid paljud ei tea, et selle nimetus tuleb haavapuu kasutamisest. Kui lootsik tahutakse välja pärnapuust, kutsutakse seda pärnjaks.

Sellel suvel õnnestus Eesti Haabjaseltsil hankida kaks korralikku pärnapuu tüve, millest üks Tallinna Vanalinna Päevade muuseumipäevaks ka Paksu Margareeta taha haljasalale lootsiku ehitamiseks kohale tuuakse.

Pärnjate valmistamist saavad 3. juunil kõik huvilised vaadata tasuta ning soovijad saavad ka ise selle ehitamist omal käel proovida. Töötuba on avatud 10.00–19.00.

Lisaks on muuseumipäeval Paksus Margareetas avatud näitus „Paks Margareeta – värav sadama ja linna vahel”, mis toob külastajateni keskaegse suurtükitorni värvikireva ajaloo.

Sellel päeval kehtib muuseumipiletile ka erihind 2 eurot, alla 9-aastased lapsed pääsevad muuseumisse tasuta!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s