Tudengid lasid haabja vette

Handi haabjas

Jüri E. Kukk. Sakala. 10. oktoober 2006

Kolm Pärnumaal haabja valmis raiunud kultuuriakadeemia tudengit lasksid veesõiduki laupäeval Viljandi järvel esimest korda lainetele.

Rahvusliku ehituse eriala tudengid Alvar Kikkas, Priit Peterson ja Heiki Merk alustasid tööd juulis Pärnu jõe ääres. Neid juhendas Siberis hantide juures elanud Ronald-Einar Rüütel.

«Selline haabjas ongi Põhja-Siberi rahvaste juures levinud,» rääkis Alvar Kikkas. Tema sõnul ei teinud ehitajad pikki tööpäevi ja lootsik valmis kahe nädalaga.

Haabjas on haavatüvest künakirvega välja raiutud, see on 5,3 meetrit pikk ja kõige laiemas kohas 70 sentimeetrit lai ning paadiseina paksus on 2,5 sentimeetrit.

«Tonnisest palgist jäi järele 40 kilogrammi,» ütles Kikkas haabja raskuse kohta. Nii jaksasid neli meest selle Oru tänavalt järve paadisillani kanda. Viljandisse oli haabjas jõudnud sõiduauto järelkärus. Haabjas jääb Viljandi järvele.

Projekti rahastas Eesti Kultuurikapital ja see jääb kultuuriakadeemia fondi.

Esimese sõidu tegid meistrimehed kolmekesi, kuigi paat on mõeldud ühele. Handid kinnitavad lootsiku ette võrgud ja sõuavad ühe mõlaga.

«Haabjasõit on omaette kunst, see vajab harjumist ja nõuab paadi tunnetamist,» lausus Kikkas. Laupäeval läks sõiduk korra ümber ja mehed leidsid end umbes meetrisügavusest veest.

Vettelaskmist olid tulnud vaatama paadimeistrite tuttavad ja sõbrad.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s