Kuidas Vepsamaal haabjat ehitati

Jaan Keerdo leidis Ladva järve äärest vepslaste haavapuust vene.

Kolmapäeval, 6. jõulukuud algusega kell 17 toimub Tallinnas Roosikrantsi tn 6 (Eesti Keele Instituudi 3. korruse saalis) Fenno-Ugria Hõimuklubi õhtu. Aivar Ruukel Soomaalt, Enn Praks Kõrvemaalt ja Jaan Keerdo Tartust kõnelevad, kuidas nad käisid
Vepsamaal haabjat ehitamas.

Aivar Ruukel: “Haabjas on yhepuupaat, vanim paaditüüp. Levinud on see üle ilma, sealhulgas soome-ugri rahvaste juures. Eestis on haabjaehituse kultuur tänase päevani säilinud laialdaste üleujutuste poolest tuntud Soomaal.

Vepsamaal, täpsemalt Ladva külas Ojati jõe ääres, käisime 2005. aastal kahel korral. Näitame pilte, filmilõike ning räägime muljeid mõlemast reisist. Esimene reis oli juunikuus.

Meie eesmärgiks oli luua sidemed vepslastega, kes tegelevad iidsete ühepuupaatide – haabjate ehitusega. Eriti palju eelteavet meil polnud, läksime hea õnne peale.

Õnne oli meil kuhjaga: leppisime ühe Ladva küla mehega kokku, et tuleme sügisel tagasi, et siis temaga koos üks haabjas ehitada. Teise reisi Ladva külla tegime sügiskuu lõpus. Koos kohaliku elaniku Vassili Safromoviga valmistasime haabja.”

Hõimuklubisse on oodatud kõik huvilised. Sissepääs on vaba.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s