Merehaabjas Faravid regatil 2002 aastal

Merehaabjas Faravid 2002 aastal Raid Finland regatil. Foto: Jarmo Manner

Allikas : http://www.terravinealis.fi/rus-project/raid.html

Fredrik Koivusalo osales 13.-19. juulil 2002. aastal haabjaga traditsiooniliste puupaatide regatil Raid Finland. See regatt toimub igal aastal Soome lõunasaarestikus Helsinkist Loviisasse. Haabjaga läbiti regati teekond, 160 kilomeetrit, ette nähtud seitsme päevaga.

Merekindluse saavutamiseks lisas Fredrik ühepuulootsikule pardalauad ja külgedele pilliroost ujukid. Laudade kinnitamiseks kasutas ta traditsioonilist ehitusmeetodit, õmblemist kuusejuurtega. Samuti sai haabjas masti, purje, ankru ning veidi kive ballastiks. Sel moel kohandatud merehaabjas sai nimeks Faravid.

Faravid stardiks valmis. Lootsik kaalub ca 70 kg, kaks meest jõuavad seda kanda. Meeskonnas Fredrik Koivusalo ja Antti Tenetz. Foto: Märta ja Robin Hackman.

Faravid oli legendaarne Kveenimaa kuningas 13. sajandist, keda vikipeedia andmeil teatakse peamiselt võitluste järgi karjalastega. Varem kandis see 1996. aastal Priit- Kalev Partsi, Kaur Mägi ja Madis Rennu poolt ehitatud lootsik nime Siug.

Regati reeglite kohaselt peab igal alusel olema ankur. Faravid sai ankru viikingiaegse Islandi päritolu kiviankru eeskujul. Foto: Märta ja Robin Hackman.
Lootsik istub sügavalt vees, kokku on laadungi kaal 200 kg. Foto: Vincenzo Ciminale
Lootsikul on lihtne kuid hästi toimiv raapuri. Sellise purjega on keerukas loovida, aga haabjaga saab sellel ajal kui teised loovivad võtta appi mõlad ja sel moel nobedamaltki edasi liikuda. Purjel on kujutatud “ukkokirves”, Rus Projekti logo. Foto: Christer Byström.
Faravidi süvis on vaid 15 cm, kiilu pole. Seilamine ja sõudmine sellise alusega on mugav madalas vees. Foto: Jarmo Manner.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s