Lootsikumeister Jaan Rahumaa sai mälestustahvli

Lootsikumeister Jaan Rahumaa mälestustahvel Päästala talu seinal

Sakala 30. juuni 2001.a.

Kohalikud elanikud ja Soomaa arendajad kinnitasid jaanilaupäeval Tipu külas haabjameister Jaan Rahumaa sünnikodule mälestustahvli.

Tänavuse jaanipäeva eel oleks Jaan Rahumaa saanud 72aastaseks. Veel eelmisel aastal oli ta Saarisoo haabjalaagris meister Jüri Lüki kõrval teine peamine meeste juhendaja, kes ka ise valgest haavatüvest künakirvega laaste välja lennutas. Jaan Rahumaa ütles tol korral, et ta on elu jooksul teinud vähemalt 35 haabjat ja et oma tarkused on ta pärinud poole sajandi tagant Tõramaa paadimeistri Oolepi Aleksi käest.

Paadiehitajad teavad, et esimene töö haabja juures on haavapaku koorimine. Meister Jaan Rahumaa suust pärineb aga väljend, et haavalt koore mahakiskumine on sama raske kui karult naha võtmine.

Saarisoo peremees Aivar Ruukel ütles, sel suvel jäi tal tavapärane haabjate valmistamise laager ära. “Teine meister Jüri Lükk oli haige ja Jaan on ju eelmistest jõuludest saadik manalamees,” kahetses ta. Õnneks jõudis Jaan Rahumaa Saarisool endast nooremaid mehi õpetada viies haabjalaagris, juba 1996. aastast alates. “Usun, et oma 80-90 meest on ta tarkusi kuulnud, ja need jagatud teadmised ei ole kindlasti mitte liiva pudenenud,” lausus Ruukel.

Ruukel lisas, et temalgi on ehk haavatüvest paadi väljatahumine, parraste paksuse mõõtmine, tule ja vee abil laotamine ning sõiduvahendi viimistlemine teoreetiliselt selged, tegelikud oskused vajaksid aga aastaid treenimist. “Mul on väga hea meel, et Rahumaa Jaan, keda võiks ju ka lihtsaks oskustööliseks pidada, nüüd selle mälestustahvli sai. Haabjate valmistamise kunst on Soomaal üleujutuste ja omapärase looduse kõrval kultuurinähtus, milletaolist kogu maailmas harva ette tuleb,” kõneles Ruukel.

Jaan Rahumaa mälestuskivi avamise tseremoonial osalesid Kõpu vallavanem Tõnu Kiviloo, Tipu külavanem Anne Nurk, maavalitsuse arendustöötaja Tõnis Korts, Uue-Vainristi peremees Andres Ehapalu, Väike-Männiku peremees Edu Kuill, Vahelaane peremees Ako Luts, Saarisoo peremees Aivar Ruukel ja teised kanuumatkade organiseerijad, Jaan Rahumaa perekonnaliikmed, sõbrad ja tuttavad ning Soomaa rahvuspargi töötajad.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s