Soomaa haabjas tegi suure sammu UNESCO vaimsesse pärandisse kandmise poole


Jaano Martin Ots, Postimees. 16. november 2018

Soomaa haabjas esitatakse UNESCO vaimse kultuuripärandi nominendiks

Kultuuriministeerium toetas Haabjaseltsi ja Põlisrahvaste Arengu Keskuse ideed

Kultuuriministeerium andis 14. novembril põhimõttelise toetuse Eesti Haabjaseltsi ja Põlisrahvaste Arengu Keskuse ettepanekule nomineerida Soomaa haabjaehitus UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse ja soovitas alustada kande ettevalmistuse protsessi.

Kultuuriministeeriumi toetava otsusega käivitub algatuse “Soomaa haabjas UNESCOsse” järgmine etapp, millesse kaasatakse ka UNESCO Eesti Rahvusliku Komisjon, Rahvakultuuri Keskus, täiendavad eksperdid ning partnerid.

Soomaa haabjakultuuri kandja Aivar Ruukel ütles, et Eesti Haabjaselts ja Põlisrahvaste Arengu Keskus esitasid kuu aega tagasi ühispöördumise kultuuriminister Indrek Saarele, et minister aitaks kaasa Soomaa haabjaehituse esitamisele UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. “Ilmselt oli sellest siis kasu, sest eile tuli vastus, et meie algatust toetatakse,” ütles Ruukel.

Täiendavaks põhjenduseks haabja viimiseks UNESCO-sse on ühepuupaatide olulisus paljude soome-ugri hõimurahvaste vaimses kultuuripärandis, mistõttu Soomaa haabja ehitamise tunnustamine UNESCO poolt aitaks kaasa ühepuupaatide ehitamise oskuste väärtustamisele ja edasikestmisele ka Venemaal elavate hõimurahvaste seas.

Algatusrühma eesmärgiks on jõuda haabja nominatsiooni esitamiseni UNESCOsse 2020. aastaks, mil Tartus toimub 8. soome-ugri rahvaste maailmakongress. Selleks puhuks on kavas korraldada ka soome-ugri haabjasõit Emajõel.

Ruukel ütles, et algselt oli mõte teha nii taotlus kui haabjasõit koos Venemaal elavate ugrilastega, kuid kuna Venemaa pole ÜRO vaimse kultuuripärandi konventsiooni ratifitseerinud, peavad naaberriigi haabjatraditsiooni kandjad leppima osalemisega meie korraldatavatel üritustel.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s