Tipu looduskoolile ehitatakse ühest puust lootsikut

Vaata videot https://sakala.postimees.ee/4129851/tipu-looduskoolile-ehitatakse-uhest-puust-lootsikut

Hans Väre. Sakala. 31. mai 2017

Vaata videot https://sakala.postimees.ee/4129851/tipu-looduskoolile-ehitatakse-uhest-puust-lootsikut

21 aastat tagasi korraldas turismiettevõtja Aivar Ruukel Soomaal Saarisoos esimese haabjaehituse laagri ning sai vanalt lootsikumeistrilt Jaan Rahumaalt esimesed näpunäited. Läinud nädalavahetusel Tipu looduskoolis alanud haabjaehituse õppepäevadel oli ta ise juhendaja rollis.

Haabja ehk ühepuulootsiku tegemise juures on üks tähtsamaid asju leida sobiv puu. Laupäeva pärastlõunal vaatas Ruukel Tipu vana koolimaja ees lamavat palki, mis juba vaikselt paadi kuju võttis, ja kiitis, et see on küll ilus. Hea ümar, ei ole oksakohti. Kiud jooksevad küll natuke viltu, aga või sul mõni asi looduses päris sirge on.

Üks sobiv haab leidub sealsamas üle tee, vaevalt saja meetri kaugusel koolimajast, aga see jäi sedapuhku langetamata. Nimelt pani õppepäevade korraldaja, Tipu looduskooli juhataja Dagmar Hoder Kõpu valla kodulehele kuulutuse, et lootsiku ehitamiseks otsitakse haavapakku, ja üks metsaomanik, kes oli puu metsateol juba maha võtnud, pakkus selle välja. Kooli õuel lebab teinegi pakk, kuid sellega pole veel koorimisenigi jõutud. Selle tõid sinna Raplamaa mehed, kes samuti kavatsevad keskkonnainvesteeringute keskuse rahastatavatele teabepäevadele haabjameisterdamise oskusi omandama tulla, ent esimesel päeval veel kohale ei jõudnud.

Laupäeval askeldas looduskooli lootsiku kallal Ruukeli kõrval kõige rohkem kaks Soomaa kandi meest. Sealsamas Tipus toimetav Madis Oras ja rahvuspargi teisest servast Karjasoo külast tulnud Indrek Vainu tõmbasid mõlemad mootorsae käima ja asusid tooriku otste kallale. Pärast mõningast saagimist vaatas Ruukel töö üle ja andis näpunäiteid: «Ära siit rohkem võta. See läheb niikuinii maha, nii et katki pole midagi, aga las ta praegu jääb parem nii.»

Indrek Vainu, kes peagi sae kirve vastu vahetas, rääkis, et teda paelub haabja ehitamise juures kõige rohkem selle kunsti iidsus. «Tegu on ikkagi vanima liikumisvahendiga, mida me teame. Sa võtad ühe puu ja sellest ühest puust saad sa endale sõiduvahendi.»

Nädalavahetusel sai haabjas kätte väliskuju, sisemuse uuristamisega jätkatakse südasuvel ning augusti alguses loodetakse jõuda laotamise ja viimistlemise juurde. Seejärel jäetakse umbes nelja täiskasvanut kandev paat kuivama ning veele pääseb ta alles järgmisel aastal.

Dagmar Hoder rääkis, et Tipu looduskooli eestvedamisel korraldati haabjalaager ka kaks aastat tagasi, kuid toona ei jäänud paat koolile. Nüüd, kui kaks Tipus askeldavat Saksa vabatahtlikku asja vastu huvi ilmutasid, otsustati teha lootsik just selleks, et turistid saaksid jõel sellega sõitmas käia.

«Ega teda päriselus Soomaal vaja olegi – külalised käivad kanuuga sõitmas, see on tunduvalt praktilisem,» tõdes Hoder, kuid lisas, et ajaloolist sõiduvahendit ja selle ehitamise kunsti tasub elus hoida.

Aivar Ruukeli teada liugleb Soomaa jõgedel praegu vähem kui kümme ühepuulootsikut, mida on ühest küljest vähe, kuid teisalt mitu korda rohkem kui paarkümmend aastat tagasi, enne esimest haabjalaagrit.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s