Soomaa mehed harjutavad haabjategu

Ain Ruukel

Silja Joon. Pärnu Postimees. 19. juuli 2012

Soomaal Karuskosel tahutakse taas haabjat ja selle valmimist võivad huvilised jälgida kolmapäeviti.

Soomaa matkakorraldaja Aivar Ruukel märkis, et suviti on haabja ehk ühepuupaadi tegu Soomaal traditsiooniline. Seda on tehtud juba üle kümne aasta. Alguses vanade meistrite juhendamisel, kes talletasid need oskused pärast sõda ja hoidsid neid elus, kuigi kasutusele tulid moodsamad sõiduriistad.

Praegu on vanad meistrid surnud ja haabja valmistamise oskused noorematele edasi antud. Et need ei ununeks, võetaksegi aeg-ajalt ette ja tahutakse haavapuust välja uus ühepuupaat. Ruukel tõdes, et mullu jäi haabjas tegemata, tänavu aga mitte.

Soomaa haabjad ei vedele sugugi kuival, vaid nendega sõidetakse mööda Soomaa veeteid, samuti viiakse neid aeg-ajal festivalidele. Sel nädalavahetusel oldi haabjatega Tallinna merepäevadel.

“Teeme neid ikka sõitmiseks, matkamiseks. Tahaksime Soomaal haabjate vastu välja vahetada kõik plastkanuud. Unistada ju võib,” märkis Ruukel muigamisi.

Piirkonna turismiarendaja tõdes, et Soomaal käib järjest rohkem välisturiste. Tavaline on kohata seal taanlasi, austerlasi, sakslasi, hollandlasi, prantslasi, itaallasi. Vähem on eestlasi ja soomlasi.

“Euroopas on metsa vähe, Soomaale juhatavad loodusmatkajaid internet ja “Lonely Planet”,” märkis Ruukel. Soomaa rahvuspargile on lisanud tuntust 2009. aastal antud rahvusvaheline PAN pargi sertifikaat ja Eedeni tunnustus.

Loodushuviliste turistide silmis on Eestis kolm vaatamist väärt sihtpunkti: Lahemaa, Matsalu ja Soomaa. “Võrreldes eelmise aastaga, on külastajate arv sama,” lisas Ruukel.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s