Lootsiku lugu räägib iidsest pärandist

Trükise autorid Hans Väre (vasakult) ja Olja Korts autogramme jagamas
FOTO: Elmo Riig

Liisi Seil, 20. detsember 2010

Soomaa sõprade selts esitles neljapäeval trükist «Lootsiku loomine», milles Olja Kortsu joonistuste ja Hans Väre teksti kaudu jõuab lugejateni haabjameister Aadu ja tema pojapoja Johannese lugu.

22-leheküljelise trükise kaanel seisab pealkirja ja autorite nimede all lause «Pühendatud vanadele meistritele». Kõige paremini sobib lugemispala ilmselt lastele, kuid arvatavasti on see huvitav ka täiskasvanutele.

Lühidalt öeldes on raamat sellest, kuidas Soomaal elav haabjameister Aadu teeb koos lapselapse Johannesega valmis ühepuulootsiku. Selleks kulub palju aega ja kannatust, kuid lõpuks jäävad mõlemad tehtuga rahule.

«Lootsik on väga tugev Soomaa kultuuripärandi element ja selle tegemiseks kasutatakse täiesti omamoodi tehnoloogiat,» kõneles Soomaa sõprade seltsi liige Tiina Korts, kui neljapäeval külastuskeskuses raamatut esitles.

Ta selgitas, et Soomaa sõbrad olid juba ammu plaaninud haabja ehitamise kirjelduse korralikult kaante vahele panna.

Tänavu kevadel moodustatigi töörühm, kes hakkas seda mõtet ellu viima. Kunstnik Olja Korts on pooleldi Soomaa elanik ning illustreerinud paljud sealsed infostendid. «Sakala» ajakirjanik Hans Väre on Soomaa sõprade seltsi liige. Raamatu ingliskeelsed kokkuvõtted tõlkis Aari Juhanson ning toimetajatöö tegi Anu Arak.

Autoritele jagas nõuandeid Karuskosel haabjategemise laagreid korraldav Aivar Ruukel Eesti haabjaseltsist.

«Minu silmis on Soomaa olnud Eestimaa ürgsuse sümbol, lootsik on aga olnud omakorda jälle Soomaa sümbol,» kõneles esitlusel jutustuse autor Hans Väre.

Ta nentis, et ainult selle raamatu põhjal ei suuda ilmselt keegi haabjat valmis teha, kuigi mõni osav meistrimees võib seda ju proovida.

A4-formaadis raamatukesi «Lootsiku loomine» on trükitud 5000 eksemplari ning neid jagatakse tasuta Soomaa külastuskeskuses, riigimetsa majandamise keskuse infopunktides ja Viljandi turismiinfokeskuses.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s