25. juuni blogi: Liisu ja Tõnni vaimude radadel

Tule saabumine Hiieaasale
FOTO: Aivar Ruukel

Kersti Raud. Pärnu Postimees. 26. juuni 2009

Raudna jõe raskemad rassimised on tuleteelistel seljatatud. 25. juuni kulges laisalt laiadel Halliste, Navesti ja Pärnu jõgedel liueldes. Vaid mõned üksikud ärevushetked kärestikulisemates paikades vürtsitasid haabjate mõnusat kulgu. Tänu kogenud haabjameistrite Jaan Keerdo ning Aivar ja Ain Ruukeli abile lahenesid needki olukorrad sujuvalt.

Neljapäeval TuleTulemisel osalenud ilmselt maailma suurim haabjas Aasa tekitas oma kiire edasiliikumisega kohatise võistlusmomendi. Teiste tuleteeliste poolt leiutati näiteks lahendus, mille ristisime trihaabjaks. Selleks ühendasime kolm haabjat omavahel ning keskmises heiskasime mõlade vahele t-särgi. Nõnda saime innovaatiliselt ja energiasäästlikult edasi liikuda tuule jõul! Väledat 8-sõudjaga Aasat meil trihaabjal siiski edestada ei õnnestunud. Juhtus hoopis nõnda, et pill tuli pika ilu peale: jättes kuulamata Ain Ruukeli hoiatussõnad leidis trihaabjas end ühtäkki puntrana kärestikukividel uppumisohus…

Lõunapausil pidid tuleteelised tõdema, et lisaks kõigele muule suurepärasele, on teekonnal kogetud ka eesti köögi parimaid palasid.
Kõiki köögikunsti meistreid, kes tuletoojate näljaseid kõhtusid on rõõmustanud, pole me jõudnud jooksvalt nimetada. Siinkohal teeme sügava kummarduse teile kõigile!


Hiieaasale kaotatud hõbesõlg ennustab uut armastust

Hiieaasa on paik, millest kiirgub salapärast rahu. Ka Muraka küla inimestest õhkus suurt ühtsust ning südamlikkust. Suur tänu vallavanem Enda Lingile suurepärase vastuvõtu korraldamise eest!

Peopaika randudes võeti meid vastu TuleTulemise auks Muraka Manni rahvaluule alusel loodud leelotusega, millele omakorda vastasime Ants Johansoni tänaseks juba 20-minutiliseks etteasteks kasvanud regilauluga.

Loodetavasti ei jää kõik need tuletoomisest inspireeritud laulud, mida oma teekonnal oleme kuulnud, sahtlitesse tohletama, vaid jäävad rahva südamesse ühes laulupeotule külaskäigu mälestusega soojalt leegitsema.

Hilda Vaiksaar, Hiieaasa kõrval paikneva talu perenaine ning Liisu-Tõnni legendist inspireeritud näitemängu autor, ärgitas ühtäkki kolme tuletooja meeskonna liiget osalema näitemängus. Meeskonna pootsman Hannes, TuleTulemise suurepärane abimees bussjuht Viktor ning kaasalööja Andri leidsid end ühtäkki näitelavalt. Hilda sõnul on Liisu ja Tõnni legendimäng üks Muraka rahva traditsiooniline näidend, kuhu kanuudega läbisõitvaid külalisi mängima kaasatakse.

Hiievaimude lood

Merle Adams, Muraka külavanema Urve Paluoja tütar, teab rääkida lugusid iga sammu kohta Hiieaasal. Need lood on põlvest põlve edasi kandunud videvikutundidel pliidi ees praksuvat tuld vaadates, pillimängu kuulates või õllejutte veeretades.

Hiieaas on üks eestlaste iidsetest pühapaikadest, mida Muraka rahvas oskab väärtustada ning Hiieaasa maagiat ka oma igapäevaelus arvesse võtta. Aupaklik suhtumine Hiieaasa pühamusse ning selle märkidesse on murakalaste igapäevase elu osa. Näiteks tuletüdruk Liisale, kes kaotas ja ka leidis hiiel oma hõbesõle, ennustas Merle Adams pöördelisi sündmusi armuasjades…

Hiiesaarestik koosneb kolmest saarest: Hiiesaar, Libedaru saar, Vanksi saar. Hiiehaud jääb Hiiesaare ja Muraka küla poolse kalda vahele.
Hiiesaarel elanud hiiehaldjad Hiie-Liisu ja Hiie-Tõnn. Vanasti käinud siin koos Eesti malev. Läti Henriku kirjasõnas mainitakse, et Hiiesaar olevat härgadega siia toodud. Hiljem on siin ohverdatud musta härja verd. Veel 1912. aastal olevat naisi Hiiesaarel toimetamas nähtud – seal omandavat naised erilise elujõu. Kes ohvrianni viimata jättis, sellel oli karta ebaedu. Hiie-Liisut nähtud tihti kivil istumas, tulija saabudes libistanud ta end vette ning kadunud keerisesse.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s