Soomaal tuleb lootsikunäitus

Lootsikulood. Andres Koidu

Pühapäeval tulevad Soomaa rahvuspargi külastuskeskuses esitamisele lootsikulood ja näha saab väikeste haabjate näitust.

3. juulil kell 14 mängitakse külastuskeskuses rahvalikku näitemängu «Naari kõrtsi legend». Selle lavastus ja sõnaveste on Kata-Riina Luidelt. Naari kõrtsi legendi vestab Edu Kuill ja flöödil saadab teda Liina Kuill.

Sinnasamasse pannakse välja elukutselise pillitisleri Andres Koidu valmistatud kaheksa ühepuulootsiku kuju. Koidu on õppinud ka maalikunsti ning viimastel aastatel tõsiselt traditsioonilist vestmiskunsti arendanud ja propageerinud.

Üks ürituse korraldajaid, Väike-Männiku Talumuuseumi juhataja Edu Kuill rääkis, et väljapanek kujutab ühepuulootsikuga seotud tegemisi aastakümnete tagant. «Meister on neid kujusid vestnud terve talve ning tulemuseks on ilus kultuuripärandi jäädvustus,» lausus ta.

Näha saab näiteks ühepuulootsikutega heina-, piima- ja puudevedu ning veskilkäiku.

«Hiljuti Soomaal käinud saksa filmimehed andsid nendele kujudele väga kõrge hinnangu,» lisas Kuill. «Soomaa on ka ainus koht Eestis, kus ühepuulootsikukultuur praeguseni elus on.»

Ühepuulootsik on soome-ugri hõimude vanim paat ning tänapäevase laudpaadi eelkäija. Läbi aastasadade on see Soomaa jõgedel olnud suurvee ajal ainus liiklusvahend. Seda on kutsutud ühepuulootsikuks, lihtsalt lootsikuks ja haabjaks.

Pühapäevase ürituse korraldavad mittetulundusühing Väike-Männiku Talumuuseum ja ühendus Kummutikunst.

Näitus jääb külastuskeskuses avatuks hooaja lõpuni.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s