Soomaal valmib meresõiduhaabjas

Hiidhaabja õõnestamine

Postimees 8 juuli 2004

Soomaal paadimatku korraldav Aivar Ruukel on võtnud nõuks ehitada haabja, millega Raudna jõest Kihnu sõita, kirjutab Pärnu Postimees.

“Mõte haabjaga merele minna tuli viikingilaeva ehitajatelt,” ütles Ruukel. “Olen kindel, et jõgedeäärsed muistsed eestlased käisid oma veesõidukitega rannikuvetes, ainult et tavatult suurte ühepuupaatidega.”

Soomaal on enamiku ajast jõed üle kallaste. Et talust talusse pääseda, oli vaja madala süvisega kerget paati. “Haabjas on havast paat ilma ühegi liite ja naelata, kerge ja hepik”, kirjeldas Ruukel Soomaal üleujutuste ajal tänini hinnatud veesõidukit.

“Haabjas on väga vana paaditüüp, mis linnalähedastes jõeäärsetes külades unustuse hõlma vajus, aga inimhõredates kantides, nagu seda on Soomaa. on haabja valmistamise oskus säilinud, ” selgitas Ruukel.

Ruukel õppis haabjate valmistamist Soomaa vanadelt meestelt. “Et haabjaga merele minna, peab see olema vähemalt neljamehepaat”, selgitas Ruukel. “Pardad tuleb laualaiuse võrra kõrgemaks ehitadaning paadile puri peale panna.”

kerge veesõiduki merekindluse kasvatamiseks on Ruukel otsustanud pardad palistada õlevanikutega. “See on katsetamise värk”, ütles Ruukel. “Ega ma ise ka päris täpselt tea, milline merekõlblik haabjas välja näeb.”

Suur haabjas valmib sügiseks ning merele lubas Ruukel minna tuleval suvel.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s